آموزش ambient occlusion در vray

بازدید: 3978 بازدید
حالت شب

 آموزش V-Ray ambient occlusion through glass

 

vray ambient occlusion-05

در این آموزش ما قصد داریم تا با استفاده از vray extra tex render element همراه با vray dirt texture ، یک رندر ambient occlusion (ao) بگیریم. (البته از این تکنیک در vray2 به بالا می شه استفاده کرد.)

 

همانطور که می دونید در روش های معمولی نمی توان تاثیر اجسام transparent (مثل شیشه) رو در ao نشان داد و این خود یک ضعف هست  و در این گونه روش ها باید ابتدا حتما اجسام transparent رو hide کرد و سپس ao را رندر گرفت.اما در روشی که ما قراره خدمتتون عرض کنیم دیگر این مشکل وجود ندارد.با ما همراه باشید..

 

از قسمت render element ، vray extra tex را اضافه کنید و سپس در تنظیمات مربوط به آن vray dirt map رو به عنوان تکسچر وارد کنید  وسپس vray diert رو به سمت یکی از slot های خالی material editor بکشید و سپس کلیک موس را رها کنید و در پنجره ی باز شده instance را انتخاب کنید.

vray ambient occlusion-01

از vray dirt برای ایجاد کثیفی در لبه ی (edge) object ها استفاده می کنند اما ما در اینجا می خوایم از آن برای ساخت ao استفاده کنیم.

خوب حالا مقدار پارامتر radius را با توجه به صحنه خود تغییر دهید تا وسعت dirt ایجاد شده در لبه ی object ها تغییر کند .اگر مقدار این پارامتر را بیش از حد در نظر بگیریم کار غیر طبیعی می شه.معمولا برای کارهای داخل  (interior scenes) مقدار رو بین ۵۰mm تا ۱۵۰mm قرار می دهند.

پارامتر subdivs میزان noise موجود رو کنترل می کنه و هر چه این مقدار بیشتر باشد ، noise کمتر است و البته زمان رندر هم بالاتر است.

mode را بر روی ambient occlusion قرار دهید  و رنگ ها رو به صورت سیاه و سفید قرار دهید و تغییری در آن ها ایجاد نکنید.

vray ambient occlusion-02

Work with transparency  را تیک بزنید و سپس exclude option را باز کنید و در قسمت باز شده object ها رو که دارای transparency هستند رو انتخاب کنید.

مطالعه بیشتر