using mask for fine detail

بازدید: 492 بازدید
حالت شب

سلام خدمت دوستان

در این آموزش سریع ما به شما یاد خواهیم داد که چگونه باید از یک تکسچر سیاه و سفید و ابزار mask برای ساخت چروک و ناپیوستگی های روی صورت انسان استفاده کنیم.

نرم افزار استفاده شده : zbrush

مقدمه :

هنگام sculpt کردن صورت کاراکتر ، نکته ی مهم اعمال جزئیات به صورت دقیق بر روی پوست می باشد. کاری که اگر بخواهید به صورت دستی انجام بدید وقت گیر و خسته کننده خواهید بود.

برای سرعت بخشیدن به این کار ما از یک تکسچر سیاه و سفید استفاده می کنیم.این تکسچر همان تکسچر صورت هست که دارای پستی و بلندی های روی صورت می باشد و قسمت های روشن تر نشان دهنده ی نقاط بلندی و نقاط تیره تر نشان دهنده ی پستی ها می باشد.

using mask for fine detail-02

در تصویر بالا دقیقا از همین روش استفاده شده است و همانطور که می بینید جزئیات به نرمی و زیبایی بر روی پوست قرار گرفته اند.

استفاده از mask برای اعمال جزئیات بر روی پوست :

ابتدا باید یک مدل unwrap شده را وارد نرم افزار zbrush کنیم .همچنین ما نیاز به یک تکسچر سیاه و سفید داریم .

از قسمت alpha تکسچر سیاه و سفید را وارد نرم افزار می کنیم. حالا از زیر منوی tool > mask > mask by alpha بر روی mask by alpha کلیک می کنیم. با توجه به تکسچر استفاده شده ، mask بر روی مدل اعمال خواهد شد. (قسمت های تیره تر mask می شوند).اگر mask بر روی مدل قابل مشاهده نیست ، بر روی view mask کلیک کنید.

حالا از زیر منوی tools > deformation > inflate ، مقدار inflate را افزایش یا کاهش دهید و نتیجه را مشاهده کنید.

همانطور که می بینید جزئیات به خوبی بر روی پوست قرار گرفته است.

using mask for fine detail-01

اعمال جزئیات بیشتر بر روی برخی نواحی :

همانطور که در زیر می بینید در بعضی نواحی نیازه که کمی جزئیات رو بیشتر کنیم و مبرای مثال در قسمت ریش ها باید جزئیات بیشتری دیده شود.

برای این کار باید نواحی دیگر را mask کنیم و با brush مورد علاقه خود بر روی قسمت ریش ها یا هر قسمت دیگر کار کنیم تا به نتیجه ای واقعی برسیم.

using mask for fine detail-03

منتظر نظرات ارزشمند شما دوستان هستیم. براتون آرزوی موفقیت می کنیم.

::::::::::::::::::::::

منبع : ۳dtotal.com

مطالعه بیشتر