قسمت اول : uv master آموزش

بازدید: 1670 بازدید
حالت شب

آموزش پلاگین  uv master

مقدمه :

در ابتدا باید نکات مهمی رو در مورد unwrapping  در uv master خدمتتون عرض کنم.این باعث می شه تا شما درک بهتری رو درمورد unwrap پیدا کنید.

۱- processing time (مدت زمانی که طول می شه تا مدل unwrap بشه ) :

بسته به توپولوژی و هندسه مدلمون ، unwrap اتوماتیک می تونه بین چندین ثانیه برای مدل هایی lowpoly (3000 polygons) تا ۵ دقیقه برای مدل های پیچیده و high poly (150000 polygons) طول بکشه .

مدل ساده ی زیرکه توسط remesh ساخته شده ، می تونه ی یه مثال عالی برای long process (مدت زمان پردازش زیاد) باشه ، که دارای ۷۰۰۰۰ polygons و تعداد زیادی سوراخ می باشد و مدت زمان پردازش این مدل ۴۰ ثانیه طول کشیده.(با یک cpu 2 هسته ای)

uv master1

۲-uv master نسبت به بقیه نرم افزارهای مربوط به unwrapping متفاوت هست :

اکثر نرم افزارهای مربوط به uv کردن و یا ابزارهای unwrap که در نرم افزارهای سه بعدی مشاهده می شه ، به شما unwrap اتوماتیک و خودکار رو پیشنهاد می دهند.

لغت اتوماتیک در این جا به این معنی هست : بعد از اینکه شما به صورت دستی uv seam ها را برای مدلتون تعریف کردید ، نرم افزار به صورت خودکار کار unwrap را به درستی انجام می دهد.در حقیقت این فرآیند نیمه اتوماتیک هست که بخشی از اون دستی انجام می شود(تعریف uv seams) و بخشی هم اتوماتیک .

Uv master طوری طراحی شده که بتونه یه unwrap 100 درصد اتوماتیک رو داشته باشه.یعنی حتی uv seams هم به صورت خودکار تعریف می شود

Uv masterیه قسمت واسه اصلاح کردن uv داره که شما وقتی unwrap رو انجام دادید مدلتون رو پخش می کنید و هرجای که مشکل داشت رو درست می کنید.البته اینو یادتون باشه که uv master واسه این طراحی شده که دردرجه ی اول یک uv creator (سازنده uv) باشه نه یک uv editor ( اصلاح کننده ی uv).

۳- computer (محاسبه کننده uv) چشم نداره :

برای مثال اگر شما بخواید یک صورت کاراکتر رو uv کنید ، این خوب نیست که uv seam ها در وسط صورت ظاهر بشند.این یعنی اینکه این پلاگین نمی تونه تشخیص بده که مدل شما صورت یک کاراکتر هست یا یک چیز دیگر.

در بعضی از مدلها uv seamها می تونه در پشت سر قرار بگیره اما در بعضی دیگر هم می تونه بین گوش و دهان قرار بگیره.

خوب برای اینکه از ساخته شدن uv seams در جاهای حساس مدل مثل جلوی صورت (که بیشتر در دید هست) جلوگیری بشه ، این پلاگین یک control paint system داره که توسط اون شما می تونید از جاهای حساس مدلتون حفاظت کنید (تا uv seams در آنجا قرار نگیرند)

۴- جایگذاری اتوماتیک seams :

محل قرار گیری uv seams ، تاثیر زیادی در نتیجه یunwrap داره.uv master ، seam ها رو به صورت خودکار در حفره ها و فضاهای خالی تعریف می کنه و همچنین سعی می کنه در unwrap ، جاهای مثل انگشتان دست و پا رو متصل نگه داره.

۵- با ابزار protection painting system که در این پلاگین وجود داره شما می تونید قسمت هایی از مدلتون که براتون دارای اهمیت هست مثل صورت کاراکتر و… رو رنگ کنید تا در این ناحیه ها seam ها بوجود نیایند.

همچنین یک ابزار دیگر به نامpainting system attract داره که شما می تونید uv master رو راهنمایی کنید که uv seams روبه این ناحیه ها جذب کنه.اینو یادتون باشه که uv master همیشه سعی داره که بهترین حالت رو برای ساخت uv  بوجود بیاره.

۶-uv packing در این پلاگین پیشرفته هست وuv master به وصورت خودکار قطعات uv شده رو در کنار هم می چینه تا بیشترین فضا رو اشغال کنند و در نتیجه در مرحله ی تکسچرینگ به کاربر کمک می کنه.همچنین این پلاگین از مقدار uv border که در قسمت uv map  ، tools قرار داره به عنوان فاصله ی بین قطعات uv  شده استفاده می کنه.

uv master2

next

مطالعه بیشتر